„Лешникотрошачката”
– Петър Луканов,
Лиляна Драгулева
|
Балетът е любимата професия в семейството на Петър Луканов.
Съпругата Лили Драгулева е сред
топпедагозите в областта на балетната методика( балетното изкуство).
Двете дъщери на проф.Луканов-Елица и Мрия, също са завършили хореографско училище в гр.Петербург.
Двете дъщери на проф.Луканов-Елица и Мрия, също са завършили хореографско училище в гр.Петербург.
И Натали-
внучката на проф.Луканов продължава семейната традиция ,и е трето поколение
балетен артист . В момента завършва балетното си образование във Виена.
„Балетът не е вече елитарно изкуство. Той е
предназначен за широката публика, търси своя диалог със съвременника.” проф. Петър Луканов - балетен
хореограф
Изтъкнат творец на българския балет с активна дейност на солист,
хореограф, педагог, ръководител и общественик.
Бил е солист на балета на Русенската народна опера, балетмайстор -постановчик в Софийската народна опера, директор и художествен ръководител в Държавното хореографско училище - София, директор на балета на Националната опера - София, заместник-ректор на АМТИ - Пловдив.
Реализирал постановки в оперни театри в България, Русия, Турция , Гърция, Албания.
Понастоящем е професор по хореографска композиция и режисура, балетна режисура, композиция на класическия танц и история на балета в АМТИ - Пловдив.
Бил е солист на балета на Русенската народна опера, балетмайстор -постановчик в Софийската народна опера, директор и художествен ръководител в Държавното хореографско училище - София, директор на балета на Националната опера - София, заместник-ректор на АМТИ - Пловдив.
Реализирал постановки в оперни театри в България, Русия, Турция , Гърция, Албания.
Понастоящем е професор по хореографска композиция и режисура, балетна режисура, композиция на класическия танц и история на балета в АМТИ - Пловдив.
Възпитаник е на един от най-големите творци на руския балетен театър - проф. Леонид Лавровски.
Петър Луканов със завидна внушителност претворява значими литературни произведения: “Легенда за любовта” от Ариф Меликов (по Назъм Хикмет), “Ромео и Жулиета” от Сергей Прокофиев (по Шекспир), “С любов за любов” от Тихон Хренников (по Шекспир), “Парижката Света Богородица” от Морис Жар (по Виктор Юго) и др. Танцовите структури в тези балетни пиеси, изваяни от въображението му, представляват сплав от лексическо богатство и драматична игра. Не традиционни “па де дьо”, присъщи на класическия балет, сътворява в своите спектакли Луканов, а монолози и дуети, образи-откровения, независимо дали творбата е искряща комедия, приказка или пиеса, наситена с разтърсваща трагедийност.
Особена значимост завоюва неговият талант в пресъздаването на националната ни танцова драматургия. Не само неколкократните редакции на Българската икона "Козият рог"от Красимир Кюркчийски сътвори той, но още “Пролетно настроение” и “Балада за автопортрета” от същия композитор, “Дъщерята на Калояна” и “Нестинарка” на Марин Големинов, “Апокалипсис” и “Маски” на Васил Казанджиев, “Хайдушка песен” на Александър Райчев, “Елегия” и “Токата” на Пламен Джуров, “Сътворение, смърт, примирение” на Иван Спасов, “Светлината залива всичко” на Боян Икономов (първият балет, създаден от Луканов на софийска сцена). Заслуга на именития хореограф е и съхранението и обновяването на балети от класическото наследство, както и танцовото претворяване на музика от Стравински, Барток, Гершуин и др.
"Заради вълнуващата естетическа стойност на неговите над 73 спектакъла, 26 миниатюри и 6 балетни филма, танци в 41 опери,оперети и мюзикъли, покоряващи с одухотворените си пластични линии и с художествената значимост на вложените в тях идеи, проф. Петър Луканов е признат като най-стойностен творец на балетни произведения, отдавна влезли в златната ракла на родната ни музикално-танцова култура - творби, които утвърждават високия престиж на българската хореотворческа мисъл."
Ана Александрова
Носител е на орден “Кирил и Методий” I ст., на Златна и Кристална лира на СМДТ и Награда за съвременна хореография от Международния балетен конкурс във Варна.
От 1995 год. е преподавател във ВСУ "Черноризец Храбър".
интервю на Магдалена Манолова:
Проф. Луканов, въпреки крехката си възраст българският балет успя за по-малко от 80 години да мери сили с най-добрите. Творчество и изпълнителство израстват едновременно, създават нашите традиции във вековното изкуство. Как виждате днес своята съдба в балета в огледалото на времето?
Калина Богоева |
Красимира Колдамова |
Бисер Деяновр Евгения Кръстева |
Мариана Денева |
Павлинa Гелева Ясен Вълчанов |
Силвия Томова |
Маша Илиева |
Веса Тонова |
Сара-Нора Кръстева, Никола Хаджитанев |
Диляна Никифорова,Трифон Митев |
Марта Петкова |
- Какво беше балетното изкуство, когато встъпихте в него и какво е то сега?
- В балетното изкуство влязох късно, защото тогава в България нямаше балетно училище. Като изпълнител постъпих в Русенската опера, в началото като танцьор, после като солист. По-късно започнах да се занимавам с класически балет, след 10-15 години заминах да уча в Москва при един от най-големите хореографи в света при Леонид Лавровски, когото смятам за свой духовен баща. Още като студент започнах да правя постановки в Русенската опера. Бях втори курс, когато имах шанса за цялостна балетна постановка. Преди да завърша в Москва бях поканен да направя постановка в Софийската опера. След премиерата веднага ме назначиха като балетмайстор.
- Какъв е балетът днес?
- Макар късното летоброене на нашия балет, което започва от 1928 г., ние успяхме не само да настигнем, но и да излезем напред в световния балет. Създадохме богат репертоар от класически, съвременни, български творби, различни жанрове присъстват на сцената на националната опера.
На 28 октомври 2011 г. Софийска опера и балет ще чества 80
годишнината на доайена на българския балет, професор Петър Луканов. Ще се
играят откъси от балета "Ромео и Жулиета" на С.Прокопиев, адажио от
"Дъщерята на Калояна" от М. Големинов, антре, адажио, испански
танц и финал от "Дон Кихот" на Л.Минкус, монолог и дует от
"Легенда за любовта" на Мехмене Бану и VI, VII и VIII
картина от "Козият рог" на Кр.Кюркчийски.
В откъсите участват: Натали Братанова, Мария Илиева, Емил Йорданов, Веса
Тонова, Никола Хаджитанев, Елица Луканова, Росен Канев и др., Ансамбъл на
балета на балета на Софийска опера и балет.
*текст
*текст
1 коментара:
petar lukanov e palen nenyrmalnik
Публикуване на коментар